Słowa, które wywołują złe skojarzenia.

Język zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości, ponieważ widzimy świat poprzez słowa. Język jest formą myśli, a myśli są przedłużeniem emocji. Znaczy to również, że dobierając odpowiednio słowa, możesz istotnie wpłynąć na reakcję adresata. Jakie zatem są te „właściwe” słowa?

Po pierwsze, unikaj szorstkiego, brutalnego języka i słów, które wywołują złe skojarzenia. Dzięki temu unikniesz odruchowej reakcji – jak w przypadku podpisywania lub od fajkowywania umowy – i pozwolisz odbiorcy wolniej przetworzyć i przyswoić informacje. Nadmiar bólu wywołuje szok – tak ciała, jak i psychiki. Natomiast gdy podajemy informację w postaci rozcieńczonej (przez użycie oględnych słów), osłabiamy siłę ciosu i oszczędzamy danej osobie „szoku”. Mówi się, że czas leczy rany, bo tym, co wzmaga ból jest fakt, że cios spada nagle. Upływ czasu pozwala nam ujrzeć sprawy we właściwej perspektywie. Kiedy coś właśnie się dzieje, brakuje nam dystansu. To się dzieje teraz i jest absolutnie nieodparte.

Powiedzmy, że do drzwi puka policjant. Okazuje się, że przywiózł twego dziewięcioletniego syna, który wybrał się rodzinnym samochodem na przejażdżkę po mieście. Nikt by się nie dziwił twojemu zdenerwowaniu. Ale czy byłbyś równie zdenerwowany, gdybyś się dowiedział, że twój dziewiętnastoletni syn jeździł samochodem po ulicach miasta – dziesięć lat temu? W obu wypadkach wiadomość równie niespodziewana, a jednak twoja reakcja byłaby zupełnie inna. Dlaczego? Ze względu na upływ czasu. Ogromna psychologiczna potęga czasu wynika stąd, że w ogromnej mierze zmienia perspektywę, w jakiej widzimy wydarzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s